Z Kuşağı Kimdir? Pazarlamada Hedef Kitle Olarak Neden Önemlidir?

Güncelleme tarihi: 23 Mar 2021


Doğduğunuz yıla göre hangi kuşağa aitsiniz?

 • 1925-1945: Sessiz Kuşak (Silent Generation)

 • 1946-1964: Bebek Patlaması (Baby Boomer)

 • 1965-1979: X Kuşağı

 • 1980-1995: Y Kuşağı (Millennials)

 • 1996-2020: Z Kuşağı


Tükeci davranışları incelenirken kuşkusuz en çok dikkate alınan ögelerden biri, kuşaklardır. Çünkü her kuşağın özellikleri birbirinden farklı olduğu gibi, dünyaları da bambaşkadır. Bu da elbette markaların potansiyel müşterilerinde büyük bir değişiklik olması demektir. Günümüzde Y kuşağı, aktif tüketiciler sınıfında. Ancak hızla gelen bir Z jenerasyonu var ki, yakın zaman içerisinde reklamcılığın yeniden yazılmasına sebep olacak. Peki, neden mi?

Dünya nüfusunun dörtte birini oluşturan Z kuşağı, 1996 ve 2020 yıllarında doğan jenerasyonu kapsıyor. Haliyle günümüzün genç nüfusunu oluşturan bu kitle markaların stratejilerini, pazarlama modüllerini ve daha birçok parametreyi de etkiliyor. Satın alma gücünü de eline almaya bu kitle için teknoloji, yaşamlarının mihenk taşını oluşturuyor. Bu nedenle de markalar artık Z kuşağının ilgisini yakından çekebilecek, inovatif yaklaşımlar peşinde.


Z Kuşağının Özellikleri Nelerdir:

 • Yaratıcı, tüketici ve geleneksellikten uzak bir kuşaktır.

 • Y Kuşağı kadar olmasa da otoriteye karşı saldırgan hatta umursamazdır.

 • Teknoloji hayatlarının temelidir.

 • En bireyselleşmiş, en yalnız yaşam tarzını yaşayacakları ön görülmektedir.

 • Teknolojinin içine doğmalarına rağmen dijital okur yazarlıkları düşüktür. Bunun nedeni sosyal medyada gördüklerini direkt olarak “doğru” kabul etmeleridir.

 • Teknolojinin, hızın içine doğdukları için dikkat süreleri önceki nesillere göre daha düşüktür.

 • Diğer kuşaklara göre daha cesur, daha girişimci bir yapıları vardır.

 • Çok kültürlü bir dünyada yetiştikleri için; ırk, din, mezhep gibi nedenlerden dolayı insanları ayrıştırmaları beklenmiyor.


Dijitalleşen Dünyalar

Lokomotif tasarım reklam ajansı olarak Z kuşağını incelediğimizde, dijtal çağda yaşayan z kuşağının sosyal medyanın hayatlarının büyük bir kısmını oluşturduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Dijitalleşen dünyayla başlayan bu dönüşümde sosyal medya kanalları Z kuşağının, kendini rahatça ifade edebildiği ve ulaşmak istedikleri her şeye kolayca ulaşım sağlayabildikleri oldukça önemli bir mecra. Dolayısıyla e-ticaret ve Instagram sayfaları gibi birçok modern kavram bu kuşak için çok daha önemli. Yapılan araştırma da bu bilgileri destekler nitelikte. Piper Jaffray’in elde ettiği verilere göre bu kuşağın %70’i Instagram ile markaların yeniliklerini takip edebildiğini belirtti. Oldukça yüksek bir kesimi karşılayan bu kitle için, dijital dünya olmazsa olmaz diyebiliriz.


Mizahi İçerikler

Z kuşağının, X ve Y kuşaklarına kıyasla daha mizahi içeriklerden hoşlandığını söyleyebiliriz. Hatta öyle ki bu kuşağın %61’i komik reklamları izlemeyi tercih ediyor. YouTube dünyasıyla da büyüyen bu nesil, %92 oranında Youtube kullanarak kuşağın en çok kullandığı sosyal platform oluyor. YouTube’nin eğlenceli dünyasını yakalamak istedikleri reklamlar ise çok daha ilgilerini çekiyor.


Müdahale Edilebilir Formatlar

Z kuşağı için kontrolü eline almak da son derece mühim. Bu nesil; içerikler arasında tercih yapabilmeyi, sıkıldığı zaman reklamı kapatabilmeyi ya da çok beğendiğinde tekrardan sayısızca izleyebilme özgürlüğüne sahip olmak istiyor. Bu nedenle de müdahale edilemeyen reklamlar, Z kuşağı için korkulu bir rüya! İlgileri de oldukça kolay dağılabilen bu jenerasyon için interaktif, seçenekler arasından seçmeli reklam modellerini kullanmak çok daha etkili olabilir. Kısaca Z jenerasyonunun satın alma davranışlarının artmasıyla beraber, pazarlama stratejilerinize dahil olacaklarını söyleyebiliriz.


Influencer Kitleye Olan İlgi

Son olarak Z kuşağının sosyal medyayla büyümesine paralel, hayatlarında influencerlar olduğunu söyleyebiliriz. Instagram, Twitter ve Youtube gibi platformlarda kendini tanıtmış ve bir kitleye sahip olan sosyal medya fenomenlerinin kitlesinin %85’den fazlası Z kuşağından oluşuyor. Bu da sosyal medya fenomenlerinin kuşağa yönelik içerikler üretmesini gerekli kılıyor. Influencerlar bu kitleyi çoktan yakalayabildi. Peki ya markalar? Evet, birçok marka influencerlarla çalışmaya, ürün tanıtımlarını gerçekleştirmeye başladı bile. Z kuşağının ilgisini artırmak, markanıza olan güveni kazanmanız için bu marketing yöntemini denemeniz olumlu sonuçlar doğuracaktır.


Henüz Z kuşağına yönelik pazarlama stratejilerinizi geliştirmeye başlamadıysanız; hızlarına yetişmekte zorlanabilirsiniz. Ancak telaşlanmayın; Lokomotif Tasarım olarak sizi bu kuşakla buluşturabiliriz.Lokomotif Tasarım Reklam Ajansı; Bilginin Merkezi.