Yanlışlıkla Yapılan Tıklamaları Önleyerek Mobil Reklam Değerinizi Artırabilirsiniz

Güncelleme tarihi: 10 Mar 2021


Telefonumuzdan bir makale göndermeye çalışıyorken ya da film kuyrukta (şu sıralar ne kadar mümkün olmasada :( ) mobil bir oyun oynarken yanlışlıkla ekrandaki bir reklama hepimiz tıklamışızdır. Karşımıza çıkan reklamla ilgilenmiyorduk, hatta onun ne için olduğunu görecek zamanımız bile yoktu. Ama kendimizi yaptıklarımızı geri almak için “geri” tuşuna basarken bulduk. Bu durum kullanıcıları rahatsız etmekle kalmaz, aynı zamanda reklamların değerini düşürebilir.


Hızlı Tıklama Gerçek Tıklama Değildir.

Profesyonel beyzbol oyuncusu, beyzbol topuna yetişmek için yaklaşık saniyede 680 metre hıza sahiptir ve yaklaşık saatte 144 km hızla topu atabilir. Bu bile topa vurma konusunda çok dikkatli bir profesyonel için hızlı. Bu kadar zamanda birisinin, bir reklamı okuyup, anlaması ve harekete geçmesinin neredeyse imkansız.

Beklenildiği gibi reklamlardaki süper hızlı bu tıklamalar reklam verenler için hiçbir değer sağlamamaktadır. Bu yüzden yanlışlıkla olan, hızlı tıklamalar tespit edilerek görmezden gelen sistemler bulunmaktadır ve sizin reklam kalitenizin düşmemesi sağlanmaktadır.


Kenar Tıklanma, Değeri Düşürür.

Eğer bir mobil cihaz kullandıysanız, tombul parmakların dokunmatik ekranların bir gerçeği olduğunu biliyorsunuzdur: aşağı basıldığı zaman parmak uçları ortalama 50px genişliğindedir. Ekranımızı kaydırdığımız, yakınlaştırdığımız ve tıkladığımız zaman bir anda beliren bir reklamın kenarına kolayca yanlışlıkla tıklayabiliriz ya da ekranınızda kontrol butonları çok yakın yerleştirilir.


İç bölgeden gelenlerle, reklamların kenarından gelen tıklama performanslarını karşılaştırdığımız zaman, yüksek dönüşüm oranları ve kullanıcıların reklam birimlerinin ortasına doğru olan tıklamalara yönelmiş olduğunu görülmektedir.


Tıklama Korumalarının Genel Yararları

Mobil web ve mobil uygulamalarda konulan bu korumalarla günde on milyonlarca yanlışlıkla tıklama engelleniyor ve kullanıcılar on binlerce saat tasarruf ediyor. Reklam verenler için etkilerine baktığımızda, mobil uygulamalarda tıklanma başına değerin iki katına çıktığını gözlemliyoruz.

Lokomotif Tasarım Dijital Reklam Ajansı; Bilginin Merkezi.

#sosyalmedya #dijitalajans #istanbul #reklamajansi #optimizasyon #gorselalgi #instagram #gundem #kurumsalkimlik #logotasarimi #seo #internetreklamı #kampanya #health #sağlikajansi