Reklam Dünyasına Yeni Adım Atanların Mutlaka Göz Atması Gereken Listesi

Güncelleme tarihi: 10 Mar 2021Okunacaklar Listesi

Reklamın Dili – Uğur Batı: Ekibin bir parçası reklamcılık mezunu olduğu için okuldaki reklamcılık/pazarlama derslerinin en büyük yardımcısı bu kitaptır.

Satan Reklam Yaratmak – Luke Sullivan: Eski basılı reklamlar hakkında fikirler içeriyor hatta en sonda Luke’un iç dünyası ve portföy hakkında yeni nesile tavsiyeler var.

Beni Seç! Reklam Dünyasında Tutunmanın Okulda Öğretilmeyen Yolları – Nancy Vonk & Janet Kestin: Reklamcılığın efsane isimleri (Amerika tabii ki) sık sorulan soruları cevaplıyor, gerçekleşen durumlara dair bilgilerini aktarıyor, görüşmeye gelen junior adaylarında nasıl bir gözle baktıklarını söylüyor, kendi acemiliklerini anlatıyorlar.


Mesele Ne Kadar İyi Olduğun Değil, Ne Kadar İyi Olmak İstediğin – Paul Arden: Saatchi ve Saatchi’nin yaratacı direktörü Paul Arden’dan reklam dünyasında hayatta kalma tavsiyeleri oldukça kısa bir kitap.


Aklını Kullan Aksini Düşün – Paul Arden: Paul’un ikinci kitabı. Aynı üstteki kitap gibi kısa ve küçük bir bilgi kaynağı ama reklamcılıktan (aslında hayatın bütününe) farklı bakarak neleri değiştirebileceğinizi vurguluyor. Av Mevsimi’nden bir sahne gibi oldu ama anladınız siz.


Anneme Reklamcı Olduğumu Söylemeyin… O Beni Bir Genelevde Piyanist Sanıyor! – Jacques Seguela


Reklamcı Nedir? Nasıl Reklamcı Olunur? İlyaş Başsoy: Valla ne söyleyelim, pek kitap gibi de değil. Çok bir şey katmamıştı. Yine de bir bakın.


Reklam Yazarının El Kitabı – Joseph Sugarman: Metin, senaryo yazarlığı üzerine ilerlemek isteyenlerin okumasını tavsiye ettiğimiz bi’ kitap.
İzlenecekler Listesi

Mad Men: Yani şimdi ne diyelim, kapak fotoğrafında bile bu büyük yapıma yer verdik. Sizin de ilk izlemeniz gereken seri olsun. Oturup yavaş yavaş seyretmek lazım şöyle sindire sindire… Sonra gaza gelip sosyal medya bio’larınızda “yeni nesil mad men” yazdığınızı görmeyelim ama!


99 Francs: Başrolünde Artist‘teki büyüleyici performansı ile Jean Dujardin var. Tanımayanlar için öyle giriş yapalım. Eski bir film ancak şuradan ele almanızı öneririm; Amerika’dan sonra Avrupa’da başlayan reklamcılık dalgası Fransa ağırlıklı olarak devam etti ve yukarıda Jacques Séguéla’nın kitabında da göreceğiz gibi, Fransızlar reklamcılıkta fark yarattılar. Bu sebepten ötürü Fransız reklam komedisini izlemeden de olmaz. Biraz sıra dışı bir filmdir. Uyarmadan geçmeyelim.


Logoyu Büyütenler: Valla ülkemizde reklam sektörünün gelişimine katkı sağlayan üstatları bir arada izlemek, onlardan ilham almak, görüşleri ve en çok da düşünüş şekilleri hakkında bilgi almak için mutlaka izlenmesi gereken bir belgesel.


Art & Copy: Bu da Logoyu Büyütenler’in bi’ nevi global versiyonu, eskilerden klasik ve meşhur reklamların arkasındaki kişiler ve projeleri inceleyenleri dinliyorsunuz.

Şu bağlantı dan Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

Crazy People: Çok eski bir filmi gidiyoruz şimdi. Komedi filmi ama herkesin tarzı bir film olmayabilir. Aşırı komik bir film değil şimdi yalan yok ama reklamla ilgili sahnelerde epey gülmüştük. Bir reklamcının kariyerindeki tepe noktasında tımarhaneye düşmesine anlatıyor. Slogan yazma ve bulma sahnelerini YouTube’dan bulup izlemenizi öneririz. 😀

The Social Network: Hemen hemen akıllı telefonu olan herkesi şimdilerde özellikle orta ve ileri yaş grubunun en çok kullandıkları mecra olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in doğru ve yanlışlarıyla nasıl mecrayı kurduğunu anlatan filmdir.

Inside Bill’s Brian/Decoding Bill Gates: Aslında bunun direkt olarak reklamcılık ve pazarlama ile ilgili yok ama dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin birinin CEO’sunun (aslında bu Bill Gates’in unvanı olmamalı yaptığı şey insanlık tarihini değiştiren bir olgu) düşünce yapısı ve liderliğini öğrenmek adına faydalı bir içerik. Tabii bu mini seride Bill Gates kendi imajına da çalışmış.


Social Dilemma: Küçük ekranlardan kullanıcılar ile nasıl etkileşime girildiği ve kullanıcıları yönlendirdiğini, kullanıcılarda nasıl kalıcı tüketici davranışı oluşturulduğu bu uygulamaları düşünen, yaratan ve hayata geçirenlerin ağzından dinleniyor. Dijital mecralarda ve sosyal medyaya aşina iseniz veya merak ediyorsanız film Netflix’te!


The Great Hack: Son iki öneri biraz kara reklamcılık gibi oldu ama gün geçtikçe artan bilgi kirliliği ve manipülasyon karmaşında bir reklamcı adayı olarak bunları da izlemek gerekiyor. İnanıp inanmak size kalmış ama her zaman farklı bir bakış açışı dinlemekte fayda var. Filmin konusu Donald Trump’ın Cambridge Analytica ve tabii Facebook veri skandalı ile seçimi nasıl kazandığı… Bunu The Social Network’ten sonra izlemenizi öneririz.

Umarız, bu yazı reklam dünyasına atılmak isteyen maceraperest ve reklamcılık/pazarlama öğrencisi arkadaşlarımıza faydalı olabilmiştir. 🙂


Lokomotif Tasarım Dijital Reklam Ajansı; Bilginin Merkezi.

#sosyalmedya #dijitalajans #istanbul #reklamajansi #optimizasyon #gorselalgi #instagram #gundem #kurumsalkimlik #logotasarimi #seo #internetreklamı #kampanya #health #sağlikajansi