Instagram Hikayeleriniz İçin İşinize Yarayacak İpuçları


Instagram’ın en güzel özelliklerinden biri; IGTV videoları canlı videolar ve hikayeleri gibi paylaşabileceğiniz çok sayıda gönderi türü olmasıdır.

Tüm bu seçenekler arasında hikayeler, yalnızca 24 saat kaldıkları ve yer bildirimi, çıkartma, saat vb gibi eklentiler yapılabildiği için en popüler türlerden biridir. Bu da size yaratıcı içerik yayınlamak için bir sürü fırsatlar sunar.


İnsanların % 68’i bir hikaye görüntüledikten sonra marka veya ürünle ilgileniyor. Oldukça yüksek bir etki alanına sahip hikaye özelliğinden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak Instagram hikayesi ipuçlarını inceleyebilirsiniz.


Takipçilerinizi dahil edin

Instagram, takipçilerinizi dahil etmenizi kolaylaştıran hikaye çıkartmaları sunar. Bunların arasında soru sorabileceğiniz ve takipçilerinizin cevapları yazmalarını sağlayabileceğiniz ‘Sorular’ etiketi ve insanların 2 seçenek arasından birini işaretleyebilecekleri ‘Anketler’ yer alır.


Bu 2 çıkartmayı, takipçileri dahil etmenin veya kitlenizi araştırıp anlamanın eğlenceli bir yolu olarak kullanabilirsiniz, böylece görmek istedikleri içeriği paylaşabilirsiniz.


Uzun videoları hikaye olarak yayınlayın

Instagram post gönderilerinde, her videonun yalnızca 60 saniye uzunluğunda olmasına izin verilir. Bir gönderide en fazla 10 video yayınlayabilir ve süreyi 600 saniyeye (10 dakika) uzatabilirsiniz. Ancak bu hem her zaman yeterli olmayacak hem de fazla ilgi çekmeyecektir.


Daha uzun videolar yayınlamanın bir yolu da IGTV’dir, fakat az sayıda insan kullandığı için yeterli düzeyde katılım sağlayacağınızdan emin olamazsınız.

Instagram hikayeleri bu konuda en iyi alternatiflerden biridir. Hikayeler yalnızca 15 saniye uzunluğunda olabilir ancak bir hikayeye eklenebilecek video sayısında herhangi bir sınırlama yoktur. Böylece, gerçekten uzun bir videoyu alıp birden çok parçaya bölebilir ve tek bir hikaye olarak yayınlayabilirsiniz.


Hikayeler yalnızca 24 saat sürerken, izleyici listeniz 48 saat, analizleriniz ise 14 gün sürmektedir.


Kullanıcıların % 83’ü videonuzu sessiz olarak izleyeceği için videoda altyazı kullanmak işinize yarayabilir.


Instagram hikaye çıkartmaları nasıl kullanılır?

Çıkartmalar, hesabınızın estetiği için çok önemli bir araç olan eğlenceli görsel eklemeleridir.


Çıkartmaların pek çok çeşidi vardır:

  • Hashtag’ler ve konumlarla erişiminizi ve görünümlerinizi artırmak

  • Gif, emoji veya müzik

  • Anketler, geri sayımlar veya sorularla etkileşimi teşvik edin

  • Ürün çıkartmaları ile gönderinizi alışveriş yapılabilir hale getirin


Markanızın görsel kimliğini geliştirin

Hikayeler, takipçileriniz için sürükleyici birer deneyimdir. Bunu etkileyici görsellerle desteklemelisiniz.

Tutarlı renkler, yazı tipleri, onaylı gifler ve hikaye şablonları kullanmak iyi bir başlangıç olacaktır. Hesabınızın ilgilendiği alan ve hedef kitlenize göre marka tonunuzu bulabilir ve hikaye tasarımına odaklı uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Böylece izleyenler sayfanızda daha çok vakit geçirmek isteyecektir.Influencer’ları hesabınıza dahil edin

Instagram hikayelerinizi daha yaratıcı hale getirmenin bir yolu, onu devralacak bir influencer ile çalışmaktır. Kendi bakış açıları ile içerik oluşturabilirler, kendi takipçilerini hesabınıza çekerler ve yeni fikirlerle katılımın artmasına katkıda bulunabilirler. Maybelline’nin New York Moda Haftası sırasında Instagram hesabını, kısa bir süreliğine Jordyn Jones’a emanet etmesi örnek gösterilebilir.


Deneyebileceğiniz başka bir taktik, etkileyicilerin hesabınızı veya ürününüzü kendi hesaplarında tanıtan, ancak markalı içerik seçeneğini etkinleştirerek içerik yayınlamalarını sağlamaktır. Bu size gönderiyi bir reklama dönüştürme ve önemli ölçümleri görüntüleme seçeneği sunar.


Influencer pazarlamanın doğru çalışması için marka doğru kişi ile iş birliğinde bulunmalıdır. Alanınızla alakalı olmalı ve sıkı bir takipçi kitlesine sahip olmalıdır.

 
Lokomotif Tasarım Dijital Reklam Ajansı

#dijitalreklamajansi #sosyalmedyayonetimi #dijitaldunya #webtasarim #kurumsalkimlik #reklamajansi #linkedin #instagram #istanbul

Kaynak

Get Response

Hootsuite