Başarılı İnsanların Asla ve Asla Yapmadıkları 6 Şey

Birçoğumuz her yeni yıla büyük fikirler, planlar ve umutlarla başlıyoruz. Bunları gerçekleştirebilenler, başardıklarına dair geriye dönüp mutlulukla bakıyor, sahip oldukları kazancı ve yaptıkları bağlantıları hatırlıyorlar. Geçmişte başardıkları işlerde ne kadar iyi performans gösterdiklerini düşünerek gerçekleştirdikleri kişisel ve kariyer hedeflerine ulaştıkları için kendileriyle övünüyorlar. Yıllık planlarını gerçekleştiremeyenler ise, kariyer hedeflerini tamamlayamadıkları için hayal kırıklığı yaşayabilir veya pişmanlık duyabilirler. Şu anki mesleklerinden sıkıldıklarını ve bir kariyer değişikliği yapmaları gerektiğini bile düşünebilir, bundan sonra yapılacaklara dair derin bir üzüntü yaşayabilir ve başarıyı gerçek anlamda deneyimlemek için gerekenlere sahip olup olmadıklarını sorgulayabilirler.

Hiçbir sonuca ulaşmayan kararlar almaktan ve yerinde saymaktan yorulduysanız; başarılı insanların sahip oldukları prensipleri dikkate alarak daha mutlu bir yaşam sürdürebilir ve kariyerinizi bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz.


Başarılı İnsanlar Asla Başkalarının Kendi Başarılarını Tanımlamasına İzin Vermezler

Bir kariyere sahip olmadan önce, kariyer hayatınızda elde edeceğiniz başarının sizin için ne anlama geldiğini tanımlamanız gerekir. Elde edeceğiniz başarı, başarmak istediklerinizin başkalarının başarmak istediğinden ve tecrübe etmek istediklerinizin başkalarının deneyimlemek istediğinden daha önemli olduğunu fark etmekle başlamaktadır. Başkalarının beklenti ve görüşlerinin kariyer seçimlerinize müdahale etmesine izin verdiğiniz sürece, iç çatışmalarla mücadele etmek durumunda kalırsınız.

Başkalarının sizden bir şey beklemesine ve sizin hayatınız adına başarının tanımını yapmalarına izin verdiğinizde riskleri göze almışsınız demektir. Kendinizi, diğer kişilerin belirlediği standartlar ve kariyer beklentileriyle aynı hizaya getirmeye çalışırken, başarıyı deneyimleyememeniz olasıdır. Kariyerinizde bir başarı elde etmek için, istediklerinizin peşinden giderek cesaretli ve öncelikle kendinize karşı dürüst olun. Kişisel yaşamınız ve profesyonel kariyerinizde gerçekten ne yapmak istediğinize karar verin ve önceliğinizi yapın.


Bugün Bulundukları ile Yarın Olmak İstedikleri Yer Arasındaki Ayrımın Cesaretlerini Kırmalarına İzin Vermezler

Bugün bulunduğunuz yer ile yarın olmak istediğiniz yer arasındaki ayrımın sizi etkilemesine izin vermeniz, cesaretsiz hissetmenize ve yoldan sapmanıza neden olur. Bu ayrıma izin vermeyerek, olumsuz düşüncelerinizin sizi durdurmasına izin vermeyin. Başarılı insanlar, daha iyi kariyer yaratabileceklerini bilirler. Mutluluğu ve başarıyı elde etmek için yeterli güce sahipsiniz. Fakat öncelikle şüphelileri görmezden gelip, bütün düşmanları geride bırakarak kendi aklınızı kontrol etmelisiniz.


Dünün Başarısızlıklarına Yarının Başarılarından Daha Fazla Değer Vermezler

Kariyer hayatınızda bazı hatalar yapmış olabilirsiniz. Fakat bunu kesinlikle onarabilir, ilişkilerinizi yeniden kurabilir ve kariyerinizi eski haline geri getirebilirsiniz. Başarılı insanlar gerektiğinde düzeltmeler yaparak, yarın için daha farklı ve daha iyi şeyler çıkarabilirler. Geçmişe ait kararlarınızın, yanlış adımların veya başarısızlıkların, sizi daha fazla tüketmesine izin vermeyin. Başarısızlıklarınızı düşünün, onlardan öğrenin ve hareket etmeye devam edin. Herkesin bunun için mücadele ettiğinin, yalnızca ayağa kalkıp başlayan insanların başarı şansı olduğunun farkına varın.


Geçmişteki Başarıları Üzerinde Çok Durmazlar

Bulunduğunuz konuma erişirken yaptıklarınız, bir sonraki adımda gitmek istediğiniz yere ulaşmanız için yeterli olmayabilir. Amacınız kariyerinizi geliştirmeye devam etmekse, dün yaptıklarınıza odaklanmayı bırakarak, bugün farklı bir şey yapmalısınız. Başarılı insanlar, elde ettikleri son başarılarıyla hatırlandıklarının farkındalar. Fakat, bununla yetindikleri takdirde, kutlayacak yeni bir şey veya planladıkları yeni hedefler olmadan unutulma riskini göze almış olurlar. Başarılarınızın motivasyonunuzu kaybedecek ve ilham bulamayacak kadar uzun süre olmamak kaydıyla tadını çıkarın. Başarılı insanlar, hayattaki en iyi ve en kötü savaşların aslında kendi içlerinde bulunduğunun farkındadırlar.


Gerektiğinde Evet Demesini Bilir ve Korkunun Onları Engellemesine İzin Vermezler

Risk, başarısızlık veya reddedilme korkunuz; ağınızı genişletme, yeni ilişkiler geliştirme ve kariyerinizi ilerletme fırsatlarını kaçırmanıza neden oluyor mu? Kendinizi rahatsız hissetmek istemediğiniz için büyüme ve değişim fırsatlarını değerlendirmiyor musunuz? Korku, kariyerinizi ilerletme yeteneğinize engel mi oluyor? İnsanları daha fazla başarı elde etmekten alıkoyan temelde üç farklı korku tipi bulunuyor; başarısızlık korkusu, başarı korkusu ve reddetme korkusu. Bu korkular, birçok insanın evet demesi gerektiğinde genellikle hayır demesine ve insanların yeni ve şaşırtıcı fırsatlara kapı açabilecek türdeki kariyer risklerini almamasına neden oluyor. İstediğiniz kariyer başarısını elde etmek için, daha fazla evet demek ve daha çok kariyer riski almalısınız. İşte bu kariyer risklerinden bazıları…

Olması gerekenden daha alt bir pozisyonu gönüllü olarak kabul etmek. Çünkü alt pozisyon, ilerleme kaydetmek ve daha uygun bir pozisyona geçmek adına sizin için daha iyi bir kariyer yolu olacaktır.

İş tanımınızın dışına çıkan görevleri araştırmak ve kabul etmek. Çünkü yeni beceriler öğrenmek ve ağınızı genişletmeye yardımcı olabilecek farklı takımlarda hizmet vermek, size yeni fırsatlar sunar.

Paranızı girişimciliğe yatırmak. Çünkü başka hiç kimse, yeteneklerinizi takdir ederek size yatırım yapmayacaktır.

Yeni bir iş için yer değişikliği yapmak. Çünkü şu anki rolünüzün sizi yıprattığının farkındasınız ve sizin için bir sonraki fırsat, sadece farklı bir şehirde, eyalette veya ülkede bulunuyor.

Mutluluğu Aramak için Zaman Harcamazlar

Mutluluk; bulduğunuz değil, sizin oluşturduğunuz bir şeydir. Başarılı insanlar bunun farkındadırlar ve mutluluğu elde etmek için, düşüncelerini kontrol etmek, odaklanmış ve disiplinli kalmak gerektiğini, yaşamın iniş ve çıkışlarında ne istediklerini bilirler. Başarılı insanlar, kim oldukları hakkında kararlar alır, davranışlarını ve yaşam tarzlarını bu kararlarla uyumlu hale getirir, kariyerleri hakkında hedefler koyar ve bu hedef başarısına odaklanırlar. İhtiyaçlarını önceliklendirir, bir başarıyı sürdürmek için gerekli yetenekleri sergiler ve para ve kariyer başarısının bir bütün olmadığını bilirler. 
Lokomotif Tasarım Dijital Reklam Ajansı

#dijitalreklamajansi #sosyalmedyayonetimi #dijitaldunya #webtasarim #kurumsalkimlik #reklamajansi #linkedin #instagram #istanbul

Kaynak

Forbes