Çanakkale Geçilmez... 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Önemi.


Türkiye Cumhuriyeti için en önemli tarihlerden biri olan ve 106. yıl dönümünü kutladığımız “18 Mart Çanakkale Zaferi”


18 Mart’ta Ne Oldu?

Çanakkale Savaşı veya diğer bir adıyla Çanakkale Muharebeleri, 1915-1916 yılları arasında, I. Dünya Savaşı sırasında Gelibolu Yarımadası'nda gerçekleşmiştir. Savaş, Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında gerçekleşen deniz ve kara muharebeleridir.


İtilaf Devletleri o dönemde, Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek istemişlerdir. İtilaf Devletleri, Rusya'yla hem güvenli erzak tedariki hem de askeri ikmal yolu açmak suretiyle, İstanbul'u zapt etmek için Almanya'nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amacıyla ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'nı seçmişlerdir. Ancak planladıkları bu saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Kara ve deniz üzerinden yapılan savaş sonucunda her iki taraftan da çok ağır kayıplar verilmiştir.


Çanakkale Zaferinin Önemi Nedir?

18 Mart günü Türk askeri, vatan sevgisinden güç alarak tüm gücüyle direndiği, işgalcileri püskürttü. Denizde direnemeyen düşman kuvvetleri, bu kez de Çanakkale'ye karadan girmek istedi. 25 Nisan 1915 sabahı ise tarihin akışını tamamen değiştiren “Çanakkale Kara Savaşları” başladı. Önce Anafartalar, sonra Conkbayırı Zaferleri ardı ardına geldi ve düşman kuvvetleri çekildi. “Çanakkale Geçilmez'' sözü tüm dünyaya kanıtlandı.


Çanakkale Cephesi'nin Anadolu halkına vermiş olduğu azim, umut ve kararlılık Kurtuluş Savaşı'nın meşalesini de ateşlemiştir. Çanakkale Zaferi, söz konusu Türk ulusunun bağımsızlığı ve hürriyeti olduğunda askerlerin ne denli kararlı ve kahraman olduğunu sonsuza dek anımsatacak bir "anıt cephe" olarak tarihe geçmiştir. Destan başlatan askerlerimiz, düşmana karşı verdikleri inanılmaz mücadeleyi zaferle sonuçlandırdığında, dünya tarihine "Çanakkale Geçilemez!" ilkesini bir daha silinmemek üzere yazdırmıştır.


Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.


Lokomotif Tasarım Dijital Reklam Ajansı; Bilginin Merkezi.

#sosyalmedya #dijitalajans #istanbul #reklamajansi #optimizasyon #gorselalgi #instagram #gundem #kurumsalkimlik #logotasarimi #seo #internetreklamı #kampanya #health #sağlikajansi